event burgee

2018 Wednesday Series 1

Cobourg Yacht Club

Results are final as of 21:37 on May 30, 2018

Blue Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: CYC Club Racing Rules
Rank Fleet Boat Owner Rating Race 1.1
May 23
Race 1.2
May 30
Total Net
1st Blue Renaissance John Barton 149 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd Blue Synergy Phil Calnan 125 1.0 4.0 5.0 5.0
3rd Blue Nemesis Peter Sterling 156 2.0 3.0 5.0 5.0
4th Blue Fast Company Greg Hannah 133 4.0 2.0 6.0 6.0

Gold Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: CYC Club Racing Rules
Rank Fleet Boat Owner Rating Race 1.1
May 23
Race 1.2
May 30
Total Net
1st Gold Tatiana Allan Clough 99 3.0 1.0 4.0 4.0
2nd Gold Areion Brian Mitchell 77 1.0 4.0 5.0 5.0
3rd Gold Tenacious Wilson/Hubicki 120 2.0 3.0 5.0 5.0
4th Gold Kamikaze Jody Pepper 93 6.0 2.0 8.0 8.0
5th Gold Gunga din Kyle Rogers 104 4.0 6.0 10.0 10.0
6th Gold Blue Magic Stuart Henry 72 5.0 5.0 10.0 10.0

Green Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: CYC Club Racing Rules
Rank Fleet Boat Owner Rating Race 1.1
May 23
Race 1.2
May 30
Total Net
1st Green Abigail III Tony Pitts 172 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd Green At Last Holt/McCrae 213 3.0 2.0 5.0 5.0
3rd Green Sumo Charlie Harnden 186 2.0 4.0 6.0 6.0
4th Green Tonic George Wilkinson 168 5.0 DNC 3.0 8.0 8.0

White Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PHRFTOT, Entries: 9, Scoring system: CYC Club Racing Rules
Rank Fleet Boat Owner Rating Race 1.1
May 23
Race 1.2
May 30
Total Net
1st White Straight Arrow Lorenzo Barricalla 192 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd White Eclipse Pracsovics/MacKinnon 198 2.0 2.0 4.0 4.0
3rd White EOS Dan Staford 185 5.0 3.0 8.0 8.0
4th White Apache Mike Fuessel 224 4.0 5.0 9.0 9.0
5th White Dionysus Dennis Goulin 235 3.0 9.0 DNF 12.0 12.0
6th White Contessa Rick & Sue Lovekin 274 8.0 4.0 12.0 12.0
7th White Elusive Bob Fler 211 6.0 6.0 12.0 12.0
8th White Kama 2 Peter Jacobs 147 7.0 9.0 DSQ 16.0 16.0
9th White Mystry Ruby Shaw 183 10.0 DNC 10.0 DNC 20.0 20.0

Race 1.1 - Blue Fleet - May 23 at 18:15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:22:00 PM, Distance: 3, Course: 4 legs, Wind dir: NW, Ave wind: 12
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Blue Synergy Phil Calnan 125 18:22:00 PM 18:49:20 0:27:20 0:29:25 1.0
2 Blue Nemesis Peter Sterling 156 18:22:00 PM 18:50:59 0:28:59 0:29:27 2.0
3 Blue Renaissance John Barton 149 18:22:00 PM 18:50:39 0:28:39 0:29:29 3.0
4 Blue Fast Company Greg Hannah 133 18:22:00 PM 18:50:47 0:28:47 0:30:30 4.0

Race 1.2 - Blue Fleet - May 30 at 18:15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26:00 PM, Distance: 4, Course: 4 legs, Wind dir: SE, Ave wind: 10
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Blue Renaissance John Barton 149 18:26:00 PM 19:21:52 0:55:52 0:57:29 1.0
2 Blue Fast Company Greg Hannah 133 18:26:00 PM 19:20:49 0:54:49 0:58:06 2.0
3 Blue Nemesis Peter Sterling 156 18:26:00 PM 19:23:44 0:57:44 0:58:40 3.0
4 Blue Synergy Phil Calnan 125 18:26:00 PM 19:20:40 0:54:40 0:58:49 4.0

Race 1.1 - Gold Fleet - May 23 at 18:15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:16:00 PM, Distance: 4.5, Course: 6 legs, Wind dir: NW, Ave wind: 12
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Gold Areion Brian Mitchell 77 18:16:00 PM 18:52:55 0:36:55 0:43:42 1.0
2 Gold Tenacious Wilson/Hubicki 120 18:16:00 PM 18:56:21 0:40:21 0:43:50 2.0
3 Gold Tatiana Allan Clough 99 18:16:00 PM 18:54:48 0:38:48 0:43:55 3.0
4 Gold Gunga din Kyle Rogers 104 18:16:00 PM 18:56:02 0:40:02 0:44:52 4.0
5 Gold Blue Magic Stuart Henry 72 18:16:00 PM 18:53:53 0:37:53 0:45:20 5.0
6 Gold Kamikaze Jody Pepper 93 18:16:00 PM 18:55:43 0:39:43 0:45:30 6.0

Race 1.2 - Gold Fleet - May 30 at 18:15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:20:00 PM, Distance: 6, Course: 6 legs, Wind dir: SE, Ave wind: 10
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Gold Tatiana Allan Clough 99 18:20:00 PM 19:30:46 1:10:46 1:20:06 1.0
2 Gold Kamikaze Jody Pepper 93 18:20:00 PM 19:31:20 1:11:20 1:21:43 2.0
3 Gold Tenacious Wilson/Hubicki 120 18:20:00 PM 19:37:15 1:17:15 1:23:55 3.0
4 Gold Areion Brian Mitchell 77 18:20:00 PM 19:32:18 1:12:18 1:25:36 4.0
5 Gold Blue Magic Stuart Henry 72 18:20:00 PM 19:35:10 1:15:10 1:29:56 5.0
6 Gold Gunga din Kyle Rogers 104 18:20:00 PM 19:40:17 1:20:17 1:29:58 6.0

Race 1.1 - Green Fleet - May 23 at 18:15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:22:00 PM, Distance: 3, Course: 4 legs, Wind dir: NW, Ave wind: 12
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Green Abigail III Tony Pitts 172 18:22:00 PM 18:51:00 0:29:00 0:28:39 1.0
2 Green Sumo Charlie Harnden 186 18:22:00 PM 18:53:37 0:31:37 0:30:29 2.0
3 Green At Last Holt/McCrae 213 18:22:00 PM 18:55:40 0:33:40 0:31:02 3.0
4 Green Tonic George Wilkinson 168 18:22:00 PM   DNC   5.0

Race 1.2 - Green Fleet - May 30 at 18:15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:26:00 PM, Distance: 4, Course: 4 legs, Wind dir: SE, Ave wind: 10
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Green Abigail III Tony Pitts 172 18:26:00 PM 19:25:53 0:59:53 0:59:09 1.0
2 Green At Last Holt/McCrae 213 18:26:00 PM 19:30:23 1:04:23 0:59:21 2.0
3 Green Tonic George Wilkinson 168 18:26:00 PM 19:27:18 1:01:18 1:00:59 3.0
4 Green Sumo Charlie Harnden 186 18:26:00 PM 19:39:13 1:13:13 1:10:36 4.0

Race 1.1 - White Fleet - May 23 at 18:15

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:28:00 PM, Distance: 3, Course: 4 legs, Wind dir: NW, Ave wind: 12
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 White Straight Arrow Lorenzo Barricalla 192 18:28:00 PM 18:48:40 0:20:40 0:19:44 1.0
2 White Eclipse Pracsovics/MacKinnon 198 18:28:00 PM 18:49:11 0:21:11 0:20:01 2.0
3 White Dionysus Dennis Goulin 235 18:28:00 PM 18:53:19 0:25:19 0:22:32 3.0
4 White Apache Mike Fuessel 224 18:28:00 PM 18:53:32 0:25:32 0:23:07 4.0
5 White EOS Dan Staford 185 18:28:00 PM 18:53:11 0:25:11 0:24:19 5.0
6 White Elusive Bob Fler 211 18:28:00 PM 18:54:19 0:26:19 0:24:20 6.0
7 White Kama 2 Peter Jacobs 147 18:28:00 PM 18:51:35 0:23:35 0:24:21 7.0
8 White Contessa Rick & Sue Lovekin 274 18:28:00 PM 18:58:35 0:30:35 0:25:39 8.0
9 White Mystry Ruby Shaw 183 18:28:00 PM   DNC   10.0

Race 1.2 - White Fleet - May 30 at 18:15

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:32:00 PM, Distance: 3, Course: 3 legs, Wind dir: SE, Ave wind: 10
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 White Straight Arrow Lorenzo Barricalla 192 18:32:00 PM 19:04:39 0:32:39 0:31:10 1.0
2 White Eclipse Pracsovics/MacKinnon 198 18:32:00 PM 19:07:17 0:35:17 0:33:20 2.0
3 White EOS Dan Staford 185 18:32:00 PM 19:06:36 0:34:36 0:33:25 3.0
4 White Contessa Rick & Sue Lovekin 274 18:32:00 PM 19:13:01 0:41:01 0:34:24 4.0
5 White Apache Mike Fuessel 224 18:32:00 PM 19:12:30 0:40:30 0:36:41 5.0
6 White Elusive Bob Fler 211 18:32:00 PM 19:12:17 0:40:17 0:37:15 6.0
7 White Dionysus Dennis Goulin 235 18:32:00 PM   DNF   9.0
7 White Kama 2 Peter Jacobs 147 18:32:00 PM   DSQ   9.0
9 White Mystry Ruby Shaw 183 18:32:00 PM   DNC   10.0

www.cobourgyachtclub.ca

www.cobourgyachtclub.ca

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com