2021 Wednesday Series

Cobourg Yacht Club

event burgee

Results are final as of 21:22 on July 28, 2021

Gold Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 5, Scoring system: CYC Club Racing Rules
Rank Fleet Boat Owner Rating Race 1
July 7
Race 2
July 14
Race 3
July 21
Race 4
June 28
Total Net
1st Gold Synergy Phil Calnan 125 1.0 1.0 1.0 1.0 4.0 4.0
2nd Gold Gunga din Kyle Rogers 104 2.0 3.0 2.0 4.0 11.0 11.0
3rd Gold Blue Magic Stuart Henry 72 3.0 2.0 3.0 3.0 11.0 11.0
4th Gold Tatiana Allan Clough 99 4.0 4.0 5.0 2.0 15.0 15.0
5th Gold Electra Dan Staford 85 5.0 6.0 DNC 4.0 5.0 20.0 20.0

Green Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: CYC Club Racing Rules
Rank Fleet Boat Owner Rating Race 1
July 7
Race 2
July 14
Race 3
July 21
Race 4
June 28
Total Net
1st Green At Last Holt/McCrae 213 1.0 2.0 1.0 1.0 5.0 5.0
2nd Green Abigail III Cindy Dickson 172 2.0 1.0 2.0 3.0 8.0 8.0
3rd Green Sumo Charlie Harnden 186 3.0 3.0 3.0 2.0 11.0 11.0

White Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: CYC Club Racing Rules
Rank Fleet Boat Owner Rating Race 1
July 7
Race 2
July 14
Race 3
July 21
Race 4
June 28
Total Net
1st White Nemesis Peter Sterling 181 1.0 1.0 2.0 2.0 6.0 6.0
2nd White Trouble Brewing Alanna Ticknor 177 4.0 3.0 1.0 1.0 9.0 9.0
3rd White Apache Mike Fuessel 230 3.0 4.0 4.0 3.0 14.0 14.0
4th White Renaissance John Barton 166 2.0 7.0 DSQ 3.0 4.0 16.0 16.0
5th White Stickey Tickler P.J. Lennon 230 5.0 2.0 5.0 5.0 17.0 17.0
6th White Dionysus Dennis Goulin 232 6.0 5.0 6.0 8.0 25.0 25.0
7th White Luff Affair Sarah Kim Turnbull 234 11.0 DNC 11.0 DNC 7.0 7.0 36.0 36.0
8th White The Tart Chris Hogarth 192 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 6.0 39.0 39.0
9th White Eclipse Pracsovics/MacKinnon 196 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 44.0 44.0
9th White Straight Arrow Lorenzo Barricalla 199 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 44.0 44.0

Race 1 - Gold Fleet - July 7 at 6:15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00 PM, Distance: 6, Course: 6 Legs, Wind dir: SE, Ave wind: 8
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Gold Synergy Phil Calnan 125 18:15:00 PM 19:53:49 1:38:49 1:46:20 1.0
2 Gold Gunga din Kyle Rogers 104 18:15:00 PM 19:53:22 1:38:22 1:50:14 2.0
3 Gold Blue Magic Stuart Henry 72 18:15:00 PM 19:53:21 1:38:21 1:57:40 3.0
4 Gold Tatiana Allan Clough 99 18:15:00 PM 20:00:35 1:45:35 1:59:30 4.0
5 Gold Electra Dan Staford 85 18:15:00 PM 20:06:10 1:51:10 2:09:27 5.0

Race 2 - Gold Fleet - July 14 at 18:15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00 PM, Distance: 3, Course: 3 legs, Ave wind: 3
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Gold Synergy Phil Calnan 125 18:15:00 PM 19:21:04 1:06:04 1:11:05 1.0
2 Gold Blue Magic Stuart Henry 72 18:15:00 PM 19:20:43 1:05:43 1:18:38 2.0
3 Gold Gunga din Kyle Rogers 104 18:15:00 PM 19:26:29 1:11:29 1:20:07 3.0
4 Gold Tatiana Allan Clough 99 18:15:00 PM 19:31:18 1:16:18 1:26:22 4.0
5 Gold Electra Dan Staford 85 18:15:00 PM   DNC   6.0

Race 3 - Gold Fleet - July 21 at 18:15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00 PM, Distance: 3, Course: 6 legs, Ave wind: 12
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Gold Synergy Phil Calnan 125 18:15:00 PM 19:02:35 0:47:35 0:51:12 1.0
2 Gold Gunga din Kyle Rogers 104 18:15:00 PM 19:02:04 0:47:04 0:52:45 2.0
3 Gold Blue Magic Stuart Henry 72 18:15:00 PM 19:00:33 0:45:33 0:54:30 3.0
4 Gold Electra Dan Staford 85 18:15:00 PM 19:08:27 0:53:27 1:02:14 4.0
5 Gold Tatiana Allan Clough 99 18:15:00 PM 19:15:29 1:00:29 1:08:28 5.0

Race 4 - Gold Fleet - June 28 at 18:15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:15:00 PM, Distance: 6, Course: 6 legs, Wind dir: S, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Gold Synergy Phil Calnan 125 18:15:00 PM 19:06:52 0:51:52 0:55:48 1.0
2 Gold Tatiana Allan Clough 99 18:15:00 PM 19:06:46 0:51:46 0:58:36 2.0
3 Gold Blue Magic Stuart Henry 72 18:15:00 PM 19:05:45 0:50:45 1:00:43 3.0
4 Gold Gunga din Kyle Rogers 104 18:15:00 PM 19:10:51 0:55:51 1:02:35 4.0
5 Gold Electra Dan Staford 85 18:15:00 PM 19:12:43 0:57:43 1:07:13 5.0

Race 1 - Green Fleet - July 7 at 6:15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:21:00 PM, Distance: 4, Course: 4 legs, Wind dir: SE, Ave wind: 8
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Green At Last Holt/McCrae 213 18:21:00 PM 19:47:18 1:26:18 1:19:33 1.0
2 Green Abigail III Cindy Dickson 172 18:21:00 PM 19:46:05 1:25:05 1:24:03 2.0
3 Green Sumo Charlie Harnden 186 18:21:00 PM 19:52:05 1:31:05 1:27:50 3.0

Race 2 - Green Fleet - July 14 at 18:15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:21:00 PM, Distance: 2, Course: 2 legs, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Green Abigail III Cindy Dickson 172 18:21:00 PM 19:04:13 0:43:13 0:42:41 1.0
2 Green At Last Holt/McCrae 213 18:21:00 PM 19:09:58 0:48:58 0:45:08 2.0
3 Green Sumo Charlie Harnden 186 18:21:00 PM 19:26:02 1:05:02 1:02:43 3.0

Race 3 - Green Fleet - July 21 at 18:15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:21:00 PM, Distance: 1.5, Course: 4 legs, Wind dir: N, Ave wind: 12
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Green At Last Holt/McCrae 213 18:21:00 PM 18:59:12 0:38:12 0:35:13 1.0
2 Green Abigail III Cindy Dickson 172 18:21:00 PM 19:00:42 0:39:42 0:39:13 2.0
3 Green Sumo Charlie Harnden 186 18:21:00 PM 19:03:54 0:42:54 0:41:22 3.0

Race 4 - Green Fleet - June 28 at 18:15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:21:00 PM, Distance: 3, Course: 4 legs, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 Green At Last Holt/McCrae 213 18:21:00 PM 19:05:17 0:44:17 0:40:49 1.0
2 Green Sumo Charlie Harnden 186 18:21:00 PM 19:07:09 0:46:09 0:44:30 2.0
3 Green Abigail III Cindy Dickson 172 18:21:00 PM 19:11:19 0:50:19 0:49:42 3.0

Race 1 - White Fleet - July 7 at 6:15

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:26:00 PM, Distance: 3, Course: 3 legs, Wind dir: SE, Ave wind: 8
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 White Nemesis Peter Sterling 181 18:26:00 PM 19:20:42 0:54:42 0:53:12 1.0
2 White Renaissance John Barton 166 18:26:00 PM 19:20:09 0:54:09 0:54:03 2.0
3 White Apache Mike Fuessel 230 18:26:00 PM 19:28:04 1:02:04 0:55:41 3.0
4 White Trouble Brewing Alanna Ticknor 177 18:26:00 PM 19:26:42 1:00:42 0:59:26 4.0
5 White Stickey Tickler P.J. Lennon 230 18:26:00 PM 19:35:01 1:09:01 1:01:55 5.0
6 White Dionysus Dennis Goulin 232 18:26:00 PM 20:03:47 1:37:47 1:27:26 6.0
7 White Luff Affair Sarah Kim Turnbull 234     DNC   11.0
7 White The Tart Chris Hogarth 192 18:26:00 PM   DNC   11.0
7 White Eclipse Pracsovics/MacKinnon 196 18:26:00 PM   DNC   11.0
7 White Straight Arrow Lorenzo Barricalla 199 18:26:00 PM   DNC   11.0

Race 2 - White Fleet - July 14 at 18:15

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:27:00 PM, Distance: 2, Course: 2 legs, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 White Nemesis Peter Sterling 181 18:27:00 PM 19:12:54 0:45:54 0:44:38 1.0
2 White Stickey Tickler P.J. Lennon 230 18:27:00 PM 19:19:49 0:52:49 0:47:23 2.0
3 White Trouble Brewing Alanna Ticknor 177 18:27:00 PM 19:22:13 0:55:13 0:54:04 3.0
4 White Apache Mike Fuessel 230 18:27:00 PM 19:39:04 1:12:04 1:04:39 4.0
5 White Dionysus Dennis Goulin 232 18:27:00 PM 19:42:07 1:15:07 1:07:10 5.0
6 White Renaissance John Barton 166 18:27:00 PM   DSQ   7.0
7 White Luff Affair Sarah Kim Turnbull 234     DNC   11.0
7 White The Tart Chris Hogarth 192     DNC   11.0
7 White Eclipse Pracsovics/MacKinnon 196     DNC   11.0
7 White Straight Arrow Lorenzo Barricalla 199 18:27:00 PM   DNC   11.0

Race 3 - White Fleet - July 21 at 18:15

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:27:00 PM, Distance: 1, Course: 3 legs, Wind dir: N, Ave wind: 12
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 White Trouble Brewing Alanna Ticknor 177 18:27:00 PM 18:54:47 0:27:47 0:27:12 1.0
2 White Nemesis Peter Sterling 181 18:27:00 PM 18:55:11 0:28:11 0:27:25 2.0
3 White Renaissance John Barton 166 18:27:00 PM 18:56:10 0:29:10 0:29:07 3.0
4 White Apache Mike Fuessel 230 18:27:00 PM 19:00:04 0:33:04 0:29:40 4.0
5 White Stickey Tickler P.J. Lennon 230 18:27:00 PM 19:01:28 0:34:28 0:30:55 5.0
6 White Dionysus Dennis Goulin 232 18:27:00 PM 19:02:18 0:35:18 0:31:34 6.0
7 White Luff Affair Sarah Kim Turnbull 234 18:27:00 PM 19:02:30 0:35:30 0:31:39 7.0
8 White The Tart Chris Hogarth 192     DNC   11.0
8 White Eclipse Pracsovics/MacKinnon 196     DNC   11.0
8 White Straight Arrow Lorenzo Barricalla 199 18:27:00 PM   DNC   11.0

Race 4 - White Fleet - June 28 at 18:15

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 18:27:00 PM, Distance: 3, Course: 3 legs, Wind dir: S, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Owner Rating Start Finish Elapsed Corrected Points
1 White Trouble Brewing Alanna Ticknor 177 18:27:00 PM 18:58:29 0:31:29 0:30:50 1.0
2 White Nemesis Peter Sterling 181 18:27:00 PM 18:58:53 0:31:53 0:31:00 2.0
3 White Apache Mike Fuessel 230 18:27:00 PM 19:02:29 0:35:29 0:31:50 3.0
4 White Renaissance John Barton 166 18:27:00 PM 18:59:03 0:32:03 0:32:00 4.0
5 White Stickey Tickler P.J. Lennon 230 18:27:00 PM 19:03:17 0:36:17 0:32:33 5.0
6 White The Tart Chris Hogarth 192 18:27:00 PM 19:01:46 0:34:46 0:33:11 6.0
7 White Luff Affair Sarah Kim Turnbull 234 18:27:00 PM 19:08:38 0:41:38 0:37:07 7.0
8 White Dionysus Dennis Goulin 232 18:27:00 PM 19:10:22 0:43:22 0:38:47 8.0
9 White Eclipse Pracsovics/MacKinnon 196     DNC   11.0
9 White Straight Arrow Lorenzo Barricalla 199     DNC   11.0

www.cobourgyachtclub.ca

www.cobourgyachtclub.ca

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com